Ушанування пам’яті видатної української мовознавиці

16 жовтня напередодні 130 років від уродин репресованої мовознавиці Олени Курило в університеті вшанували пам’ять науковиці, авторки праць із фонології, граматики, діалектології української мови, укладачки термінологічних словників.

У вступному слові викладачів кафедри юридичної лінгвістики та практичної психології йшлося про тернисту долю засновниці сучасних синтаксичних норм української мови. Олена Курило, людина неукраїнського походження, понад сто років тому добре розуміла, що саме філологія й історія формують національну свідомість і національний світогляд, тому й долучилася до укладання «Українського правопису», зокрема розділу «Чужі слова».

Здобувачка вищої освіти Кузьменко Вікторія (20-24 взвод) зазначила, що активна наукова діяльність Олени Курило охоплює лише 13 років з 1918 до 1932 року. Саме за цей час напрацьовано основні фундаментальні мовознавчі праці «Початкова граматика з української мови», що мала одинадцять перевидань; «Уваги до сучасної української літературної мови», яка стала однією з найпопулярніших настільних книг українців та інші.

Під час обговорення Ельвіра Об’єдкова зауважила, що Олена Курило запропонувала вживати замість діючий – чинний, слідуючий – наступний, вибачаюсь – даруйте, вибачте тощо.

Актуальними й досі є слова Олени Курило: «Як навчитися думати по-українському і не збиватися на чуже? Треба уважно читати українських класиків, вважати на їх мову, відзначити в ній своє, українське…».

Олена Курило звільнена з концтаборів 1946 року, дальша її доля невідома.