«Завдання нашого вишу — подолати дефіцит кадрів у поліції»: інтерв`ю ректора університету Віталія Комарницького газеті «Урядовий кур`єр»

“Завдання нашого вишу — подолати дефіцит кадрів у поліції»: інтерв`ю ректора університету Віталія Комарницького газеті «Урядовий кур`єр» (№64, 5 квітня 2017 р.)

Доля Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка важча, ніж інших евакуйованих з окупованих територій вишів. У 2014 році за наказом Міністерства внутрішніх справ України університет передислокували до Сум і навіть розглядали перспективу припинення його діяльності. Але тепер виш облаштовується в Сєверодонецьку і вже допомагає Головному управлінню Національної поліції в Луганській області боротися з дефіцитом професійних кадрів.

Тут працює дві групи підвищення кваліфікації — оперативних та дільничних працівників. Особливо це актуально з огляду на оперативну обстановку, яка досить складна, адже все відбувається у прифронтовій зоні. Незабаром тут стартує перший призов до поліцейської академії, що діятиме в межах вишу. А влітку відбудеться навчання курсантів-першокурсників.

Область зацікавлена в цьому навчальному закладі, адже нині на Луганщині некомплект кадрів Національної поліції становить 35%. Кадровий дефіцит у правоохоронній системі — це дуже серйозне питання, і його треба ліквідувати професійно підготовленими людьми. Також, зауважують фахівці, розташування вишу на Луганщині позитивно вплине на ситуацію в краї. У Законі України «Про поліцію» чітко означено, що кожен співробітник органів внутрішніх справ Національної поліції повинен раз на три роки підвищувати кваліфікацію. І це буде простіше організувати саме на базі цього вишу.

Про сьогодення і плани на майбутнє евакуйованого вишу розповідає ректор Луганського державного університету внутрішніх справ Віталій КОМАРНИЦЬКИЙ.

— Віталію Мар’яновичу, коли плануєте втілити намір про відкриття при виші поліцейської академії?

— Завдання нашого міністра вже виконуємо: із середини квітня заплановано набір 40 перших студентів у межах поліцейської академії. Мабуть, варто пояснити, що поліцейська академія — це професійна підготовка людей, які вже мають непрофільну середню та вищу освіту. Їм потрібно надати ще й спеціальні знання.

— Але у вас у коридорах ще гуде дриль і стукають молотки.

— Так, доводиться працювати з коліс. Немає часу на розкачування. Тому для організації поліцейської академії орендуємо площі в місцевому вищому професійному училищі. Хочеться організувати роботу так, щоб окреслити подальші перспективи. Разом з начальником Головного управління Національної поліції в Луганській області опрацьовуємо питання, щоб замкнути багатоступеневий ланцюжок підготовки кадрів для правоохоронної системи, у який входив би ще й профільний ліцей. У Луганську такий ліцей був, викладачі проводили з учнями заняття з фахових дисциплін, зокрема з фізичної підготовки. Згодом із його випускників формувалося ядро командного складу нашого студентства — командири відділень та їхні заступники, адже такі курсанти свідомо обирають навчання у профільному виші. Але той ліцей не перебазувався на підконтрольну Україні територію. Тому є ідея створити новий на базі сєверодонецької школи-інтернату.

— Як оцінюєте перспективи й ризики вступної кампанії цього року? Чи зацікавлений ваш ВНЗ у роботі в межах освітнього центру «Донбас»?

— У нашому виші є певні правила прийому. Ми отримаємо вступника, якого нам передасть Національна поліція. Формування особових справ абітурієнтів відбувається через органи внутрішніх справ у міських і районних відділах Нацполіції. Наш абітурієнт має пройти лікарсько-медичну комісію, принести позитивну характеристику з місць навчання і проживання. Щоправда, у нас ще є контрактна форма навчання. Тут прийнятні варіанти з надходженням абітурієнтів через освітній центр «Донбас».

У межах профорієнтаційної роботи ми вже проїхали всі райони і міста підконтрольної території області, провели зустрічі з випускниками шкіл за участю управлінь освіти. Торік 7 грудня влаштували відкритий інтернет-урок права для школярів. Його транслювали з інтернет-майданчика нашої філії у Миколаєві. У цьому заході взяли участь 83 школи, зареєструвався 1481 учень. Наші викладачі постаралися обрати для спілкування досить цікаві й актуальні теми: злочини в кіберпросторі, булінг-злочини, інтернетне шахрайство. Тож виявилося багато тих, кого вдалося зацікавити, були численні відгуки після самого заходу, коментарі.

Ідея не нова, але забезпечити її реалізацію складно. Знадобилася велика організаційна робота, зокрема обласного й районних, міських управлінь освіти, щоб у певний день і час учні змогли зібратися біля комп’ютерів у шкільних аудиторіях. З нашого боку вели спілкування три доктори наук: Карчевський, Письменский та Нестерович — наші випускники, досить молоді люди, здатні говорити з підлітками зрозумілою їм мовою. Мені не доводилося чути, щоб хтось ще проводив такий масштабний відкритий інтернет-урок-лекцію, крім нашого вишу.

— Тобто виходить, вашому навчальному закладу вдалося зберегти кістяк викладацького складу, попри таку нелегку долю й численні переїзди протягом останніх років.

— Свого часу з Луганська виїхали майже всі викладачі. Однак спочатку було заявлено, що наш виш припиняє діяльність, хоч юридичного обгрунтування для цього ми не знайшли. Тому всіх своїх курсантів розподілили по ВНЗ системи МВС України (Дніпро, Київ, Харків), а разом з ними на нове місце роз’їхалася й частина викладачів. Коли пізніше було ухвалено рішення, що університет все-таки залишається і працюватиме далі, частину співробітників ми зібрали вже на базі Миколаєва і разом розгорнули заочну форму навчання. Тепер кличу назад своїх колишніх співробітників.

— Які наукові теми цікавлять викладачів вишу нині?

— Насамперед, пов’язані з юриспруденцією. У межах університету працює наукова лабораторія оперативно-розшукової діяльності, і завдяки цьому проводимо дослідження зокрема на замовлення практиків. У Сєверодонецьку опубліковано велику роботу — навчальний посібник «Виявлення, документування та розслідування злочинів, передбачених ст. 315 КК України, вчинених з використанням мережі інтернет».

Найближчим часом плануємо науково-практичні конференції, у яких візьмуть участь не тільки представники вишів системи МВС, а й практики з усіх обласних управлінь. Планів у нас багато. Разом зі створеними на базі університету поліцейською академією й профільним ліцеєм вийде замкнений комплекс у підготовці сучасних професійних кадрів для правоохоронної системи регіону.

Олена ОСОБОВА,
«Урядовий кур’єр»